Yrd. Doç. Dr. Zeynep T. Ayata Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesidir. Lisans eğitimini Oxford Üniversitesi Felsefe, Siyaset ve Ekonomi Bölümü’nde tamamladıktan sonra Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası ve AB Hukuku Bölümü’nde ikinci lisans eğitimini aldı. Uluslararası Ticaret Hukuku alanında yüksek lisans eğitimini Sorbonne Üniversitesi’nde, AB Hukuku alanında yüksek lisans eğitimini ise Avrupa Koleji’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden denklik aldıktan sonra aynı fakültede Avrupa Birliği Hukuku Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini tamamladı.

2012-2014 arası öğretim görevlisi olarak çalıştığı Koç Üniversitesi’nde 2014 yılında AB Hukuku ve Rekabet Hukuku alanlarında uzman öğretim üyesi olarak atandı. 2008 yılında İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’nde görülen Turgut ve diğerleri davasında davacı tarafın vekili olarak görev yaptı. 2010-2012 arasında Kaleağası & Gürmen Hukuk Bürosu’nda rekabet hukuku danışmanlığı yaptı. 2014’ten beri aynı zamanda Koç Holding için rekabet hukuku danışmanlığı yapmaktadır. 2015 yaz döneminde Max Planck Institute for Innovation and Competition’da misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

Dr. Ayata, TÜSİAD Rekabet Hukuku Çalışma Grubu üyesi, Akademik AB Çalışmaları Türkiye Ağı (A-NEST) üyesi, Avrupa Konuşmacıları Takımı (TESG) üyesi, Association for Contemporary European Studies (UACES) üyesi ve Oxford Üniversitesi Mezunları – Türkiye kurucu üyesidir. Araştırma ilgi alanları AB hukuku, AB ekonomik hukuku, rekabet hukuku ve hukuk ve ekonomidir.

Yrd. Doç. Dr. Zeynep Ayata
AB ve Rekabet Hukuku